Glances@Manifolds II

Jagiellonian University in Kraków
August 8-13, 2016, Kraków, Poland

Conference schedule

Monday, August 8

09:00 – 10:00 Plenary lecture: Richard B. Melrose
Loop spaces, string structures and quantization
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 13:15 Invited lectures
10:30 – 11:15 Damian Osajda
Aspherical manifolds with exotic fundamental groups
11:30 – 12:15 Aleksandr S. Mishchenko
Homotopy Classification of Transitive Lie  Algebroids pdf
12:30 – 13:15 Norbert Poncin
Generalized Courant algebroids pdf
13:15 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:00 Coffee break
15:00 – 17:30 Contributory lectures

  1. Alexander Fel’shtyn
    Twisted Burnside-Frobenius theory and groups with the property $R_{\infty}$
  2. Jakub Gismatullin
    On approximation properties of groups
  3. Andronic Arutyunov
    On derivations in group algebras
  4. Aram Arutyunov
    Coincidence point theory in metric spaces
  5. Piotr Mormul
    Engel manifolds. Towards Goursat manifolds

Tuesday, August 9

09:00 – 10:00 Plenary lecture: Xiang Tang
An Analytic Grothendieck-Riemann-Roch Theorem
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 13:15 Invited lectures
10:30 – 11:15 Mikiya Masuda
Cohomology of regular Hessenberg varieties
11:30 – 12:15 Jarosław Kędra
Boundedness properties of groups
12:30 – 13:15 Jan Dymara
Boundary unitary representations — right-angled hyperbolic buildings
13:15 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:00 Coffee break
15:00 – 17:30 Contributory lectures

  1. Theodore Popelensky
    Toda conjecture mod p > 3
  2. Quitzeh Morales Melendez
    On the invariance of the signature of a manifold with proper action of a discrete group
  3. Yury Ustinovskiy
    Projective toric generators in the unitary cobordism ring pdf
  4. Tomohiro Fukaya
    The coarse Baum-Connes conjecture for product of nonpositive curved groups and spaces pdf
  5. Alexey Tuzhilin
    On Geometry of Gromov-Hausdorff Metric Space pdf

Wednesday, August 10

09:00 – 10:00 Plenary lecture: Huaxin Lin
Classification of simple amenable C*-algebras
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 13:15 Invited lectures
10:30 – 11:15 Weiping Zhang
Positive scalar curvature on foliations
11:30 – 12:15 Anton Savin
Elliptic problems associated with diffeomorphisms of manifolds with boundary pdf
12:30 – 13:15 Huitao Feng
Superconnections and a Finslerian Gauss-Bonnet-Chern formula pdf
13:15 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:00 Coffee break
15:00 – 17:00 Contributory lectures

  1. Bogusław Hajduk
    Some constructions on K-contact manifolds pdf
  2. Josef Mikes
    On geodesic mappings
  3. David Szeghy
    On infinitesimal orbit types
  4. Tomasz Rybicki
    n-transitivity of bisection groups of Lie and symplectic groupoids

Thursday, August 11

09:00 – 10:00 Plenary lecture: Alejandro Adem
Commutativity, Bundles and K-theory
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 13:15 Invited lectures
10:30 – 11:15 Jonathan Rosenberg
Cohomology and twisted K-theory of compact Lie groups pdf
11:30 – 12:15 Vladimir Manuilov
K-Theory and balanced pairs
12:30 – 13:15 Petr M. Akhmet’ev
Keirvaire Problems in Stable Homotopy Theory pdf
13:15 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:00 Coffee break
15:00 – 17:00 Contributory lectures

  1. Matthias Franz
    A quotient criterion for syzygies in equivariant cohomology pdf
  2. Carlos Segovia Gonzalez
    Equivariant Morse theory pdf
  3. Georgy Sharygin
    Deformation quantization and vector fields
  4. Vagif Gasimov
    About automorphisms of generalized algebra of Heisenberg

Friday, August 12

09:00 – 10:00 Plenary lecture: Yuri Kordyukov
Lefschetz trace formulas for flows on foliated manifolds pdf
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 13:15 Invited lectures
10:30 – 11:15 Fei Han
T-duality, loop spaces and twisted Bismut-Chern character
11:30 – 12:15 Gael Meigniez
Minimal foliations and the h-principle
12:30 – 13:15 Nicolae Teleman
Prospectives in index theory pdf
13:15 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:00 Coffee break
Organizers: Adam Mickiewicz University | Chern Institute of Mathematics | Jagiellonian University | Lomonosov Moscow State University | University of Warsaw